Kamu Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda gerçekleştirilen görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk söz aldı ve bakanlığı eğitim faaliyetlerine ilişkin açıklamlarda bulundu. Bu açıklamaların ardından ise bazı milletvekilleri konuyla ilgili söz alarak açıklamalarda bulundular.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKSIN

Milletvekilleri tarafından yapmış oldukları açıklamalarında öğretmenlik meslek kanunun çıkmasını talep ettiler. Bu konuda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, partisinin Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi hazırladığını ve Meclis Başkanlığı’na sunduğunu belirterek, AK Parti’nin bu teklifi dikkate almasını talep etti. Bu konuşmanın ardından İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’ta Öğretmen Koruma Kanunu hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Bu taleplerin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tekrar söz aldı ve şu açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Selçuk’un öğretmenlik meslek kanunu açıklaması.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

“Herkesi yüksek öğretime teşvik etmeden, arada sahici şartlar sunarak, iş olanakları, istihdam stratejileri koyarak bir şey yaparsak… Bu ülkenin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde herkesin yüksek öğretim mezunu olduğu, bir istihdam travmasıyla karşılaşmasını önlememiz lazım. Bu 5-6 sene sonrasının büyük krizi. O yüzden bunu çok önemsiyorum. Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırlayarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderdik. Bakanlığın öngörüleri çerçevesinde bunu kamuoyunun görüşlerine sunacağız. Özel okullara teşvik, tümüyle kaldırılmış olan bir şey değil, bir taktik değişikliği. Bugün ekonomik şartlar içerisinde ‘neyi, nasıl yapabiliriz’ diye konuşulduğunda şu anda bunun bu şekilde değil, orta vadede KDV veya başka iyileştirmelerle özel öğretimin devletin yükünü alması konusundaki olumlu bakışımız bugün de var, gelecekte de olacak. Bunu dönemsel olarak değerlendirip ana karar buymuş gibi ele almamakta yarar var.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir