Kamu Haberleri

Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi Pakistan’da Tanıtıldı

Festivalde, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi farklı üniversite rektörlerinin projeye desteklerini ifade ettikleri video ile Suriye, Filistin, Afganistan gibi farklı ülkelerden savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen ve akademik hayatlarına ülkemizde devam eden öğrenci ve akademisyenlerin gerçek hayat öykülerini anlatan videolar da izletildi. Proje kapsamında, TRT ve YÖK işbirliği ile hazırlanan videolar ilgiyle izlendi. 

Mültecileri Gelişmiş Ülkeler değil Gelişmekte olan Ülkeler Ağırlıyor

Festivalde gerçekleştirilen konuşmalarda, Birleşmiş Milletlerin raporuna göre tüm dünyada 68.5 milyon insanın yerinden edildiği, 25 milyondan fazla insanın ise mülteci durumda olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, Suriye’nin en çok mülteci veren, Türkiye’nin ise en çok mülteci ağırlayan ülke olduğunun altı çizildi.

Kendisi de yıllardır mülteci ağırlayan ve en çok mülteci barındıran beş ülkeden biri olan Pakistan’da, Türkiye’nin mültecilerin akademik hayata dâhil edilmesi için yaptığı çalışmalar, iyi uygulama örnekleri olarak anlatıldı. Konferansta mültecilere gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin kapılarını açtığı belirtildi.

Festivalde bir konuşma gerçekleştiren Kamu YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, tüm dünyadaki yerlerinden edilmiş insanların %85’ine gelişmekte olan ülkeler ev sahipliği yaptığını belirterek, ” Ev sahibi konumunda olan ilk beş ülke sırasıyla Türkiye, Uganda, Pakistan, Lübnan ve İran. Türkiye hem gelişmiş ekonomisi ve sosyokültürel yapısı hem de eğitime erişimde farklı uygulama örnekleriyle diğer ülkelerden ayrılıyor. Mültecilerin yarısından fazlası 18 yaş altı yani okul çağında. Pek çok ülkede mülteciler için eğitime erişim büyük bir problem. Türkiye’de ise Mültecilerin hem ilk ve orta öğretime hem de yükseköğretime erişimi dünyadaki oranların üstüne çıkıyor.” dedi.

Prof. Dr. Tufan sözlerine şöyle devam etti; “Göç rakamlarının gittikçe yükselmesi, farklı ihtiyaçları ve uygulamaları da beraberinde getiriyor. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olan mülteci konusunda, yükseköğretime giriş işlemlerinden diploma denklik süreçlerine kadar pek çok alanda iyileştirme ve yeni uygulamalar yapan Türkiye’nin deneyimi “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında dünya ile paylaşılıyor. Bu şekilde ülkemizin göç ve eğitime erişim konusunda yaptıkları iyi uygulama örneği teşkil ediyor.” dedi.

Proje kapsamında daha önce NewYork ve Berlin’de paneller düzenlenmişti. Proje bu kez Arts & Ideas Festivalinde, Muhammed Ali Cinnah’ında aralarında bulunduğu ve Pakistan’da pek çok önemli kişinin mezun olduğu SMI Üniversitesi’nin ev sahipliğinde geniş katılımlı bir konferansla tanıtıldı. Bundan sonraki uluslararası panellerin Brüksel ve Washington’da olması planlanıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir