Kamu Haberleri

POMEM Alımlarında KPSS Şartı 60 Olsun, Yaş Şartı 32’ye Esnetilsin Talebi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, POMEM alımlarında bazı şartların değiştirilmesi konusu TBMM gündemine taşıdı. Daha önceden MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından da dile getirilen POMEM şartlarının değiştirilmesine ilişkin detaylar şu şekilde,

POMEM ALIMLARINDA KPSS ŞARTI 60 OLSUN

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasının ilk bölümünde KPSS şartı konusuna değindi. POMEM alımlarında KPSS şartının 70 olduğunu hatırlatan Mehmet Celal Fendoğlu bu şartta düzenlemeye gidilmesini ve en az 60 olarak belirlenmesini istedi. 

Yaş Şartı 32’ye Çıkarılsın

POMEM alımlarına dair konuşmasında başvuru esnasında elenen aday sayısına dair de bilgi veren MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu yaş şartının da 32 olarak belirlenmesini talep etti. TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında POMEM şartlarında değişikliğe gidilmesini isteyen MHP Milletvekili Fendoğlu’nun konuşmasını sizlerle paylaşıyoruz. 

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu’nun POMEM Konuşması

”POMEM alımlarında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60 istenirken ön lisans mezunları için P93 puan türünden 70 taban puan istenmektedir. 4 Kasım 2018 tarihinde yapılan KPSS ön lisans sınav sonuçları 28 Kasım 2018 tarihinde açıklanmış olup 500 bin küsur aday 70 puan barajını geçememiştir. Polis meslek eğitim merkezlerine (POMEM) alımlarında bulunan ön lisans mezunları için KPSS 70 puan barajını geçemeyen adaylar iki yıl beklemek zorunda kalmakla birlikte bu süre içinde polislik için yaş şartı engeline takılmaktadırlar. Bu sebeple POMEM alımlarında istenen KPSS puan şartının, lisans mezunları için istenen 60 taban puanına indirilmesi ve ön lisans KPSS sınavının, lisans mezunlarında olduğu gibi her yıl yapılması ve polislik yaş şartının 1 Ocak esas alınarak 32’ye çıkarılması yaşanılan eşitsizliği ve mağduriyeti giderecektir. Bu hususları dikkate alarak POMEM alım şartlarında gerekli değişikliğe gidilmesinin gereğini arz ederim.”

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir