Kamu Haberleri

Sigara İçen Kamu Görevlilerine İlişkin İlk Yaptırım Haberi Geldi

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu personellerinden sigara içmeyenlere daha az mesai, daha fazla izin gibi konularda çalışmaları yapılacağı geçmişte yapılan açıklamalarda duyurulmuştu. Bu kapsamda sigara içmeyen personellere yönelik uygulamalar hayat geçiriliyor. İşte bu konuda atılan ilk adım. 

SİGARA İÇEN PERSONELLERE İLK YAPTIRIM KARARI DİYANET’TEN

Diyanet İşleri Başkanlığı, 17 Ocak 2019 tarihinde tüm biirimlere Diyanet İşleri BaşkanI Ali Erbaş imzasıyla bir yazı gönderdi. Diyanet tarafından tüm birimlere gönderilen bu yazıda kurumda sigara içen personellere yönelik yaptırım kararı alındı. Alınan kararda, hac ve umre görevlendirilmelerinde sigara içmeyen personellerin tercih edileceğini duyurdu. Bu karara gerekçe olarak ise otel önlerinde ve açık alanlarda sigara içmesinin vatandaşlar tarafında çok sayıda şikâyet gelmesi olarak gösterildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı.

“Başkanlığımız hac organizasyonu ile kutsal topraklara giden vatandaşlarımızın hac ibadetlerini sahih, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yerine getirebilmelerinde personelimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu nedenle organizasyonumuzun her kademesinde görev yapacak personelimizin ehliyetli ve liyakati olması Başkanlık olarak önem ve öncelik verdiğiniz hususların başında yer almaktadır. Bu önem ve önceliğimize rağmen gerek kafilelerde gerekse ekiplerde görev alan bazı personelimizin otel önlerinde ve açık alanlarda sigara içtikleri müşahede edilmişti. Hiç şüphe yok ki, bu durum kutsal toprakların manevi atmosferine yakışmadığı gibi rehberlik yaptığımız hac yolcularımızın da örnekli ve rehberlik noktasında beklentilerine uygun düşmemektedir. Uygun düşmediği için de bu konuda organizasyonumuzla hacca veya umreye giden vatadaşlarımızdan Başkanlığımıza sayısız şikâyet dilekçesi gelmiş ve hala gelmektedir. Bu itibarla bu yıl yapılacak hac görevli seçim mülakatlarında sigara içmeyen personel, sigara içen personele tercih edilecek; daha sonraki yıllarda da sigara içen personele haca organizasyonunda görev verilmeyecektir. Konu üzerinde hassasiyetle durulmasını ve söz konusu hususun tüm personele imza karşılığından duyurulmasını önemle rica ederim.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir