Kamu Haberleri

TYP Personelleri 2019 Yerel Seçimleri Öncesi Kadro İstiyor

Bilindiği üzere devlete bağlı kamu kurumları yayımladıkları personel alım ilanları ile çok sayıda TYP personel alımı gerçekleştiriyorlar. Toplum Yararına Program kapsamında yapılan bu alımlarda ise işe alınan işçiler 6 veya 9 aylık sürelerle çalıştırılıyorlar. 

Çalışma sürecinin sona ermesinin ardından ise işsiz kalan bu işçiler bir sonraki yıl yeniden TYP ilanları beklemeye başlıyorlar. 

TYP PERSONELLERİ KADRO TALEP EDİYOR

Toplum Yararına Program kapsamında görev yapan geçici işlerin en büyük sorunu 3 aylık veya 6 aylık sürelerle işsiz kalmaları oluyor. Bu süre zarfında başka işler arayan işçiler TYP alımlarının kadrolu olması konusunda çalışmalar yürütüyorlar. Bu kapsamda hem sosyal medyadan hemde yetkililer ile yaptıkları görüşmeler ile taleplerini dile getiren TYP personelleri yerel seçimlerden önce bu konuda bir adım atılmasını istiyorlar. 

Soru Önergesi Verilmişti

TYP Personellerinin kadroya alınmalarına ilişkin 2018 yılının sonunda bir soru önergesi verilmişti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM Genel Kuruluna sunulan soru önergesinde kamuda kaç TYP işçisi olduğuna dair sorular yöneltilmişti. 

Ömer Fethi Gürer Soru Önergesinde ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle; TYP İşçilerinin daimi işçi statüsüne geçirilmesi konusunda çalışma olup olmadığını sormuştu. 

Adaylar Kadro Talep Ediyorlar

Belirli bir süre işsiz olarak beklemek zorunda kaldıklarını dile getiren TYP işçileri hükümetten kadro ve sürekli çalışma düzeni istiyorlar. TYP işleri bu konuda yerel seçimler öncesininde somut bir adım atılmasını talep ediyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir