Kamu Haberleri

TYP Personellerine Yeni Dönemde Kadro ve 12 Ay İş Müjdesi Gelir Mi?

Kamu kurum ve kuruluşları taşeron işçi sisteminin sona ermesinin ardından daha fazla Toplum Yararına Program kapsamında personel alım ilanları yayımlamaya başladılar. 
TYP kapsamında yayımlanan bu ilanlar farklı kamu kurumlarına yapılmakta olup alımlar il il ya da ilçe ilçe yapılıyor. 

Çeşitli uygulama alanlarında yapılan TYP personel alım ilanlarında çalışanların mağduriyet yaşadıkları en önemli sorun ise kadro. TYP personellerinin kadro konusunu haberimizde inceledik. 

TYP PERSONEL ALIM İLANLARI

TYP kapsamında yayımlanan personel alım ilanları başta Çevre Temizliği, Ağaçlandırma, Kamusal Altyapının Yenilenmesi gibi uygulama alanlarında oluyor. Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan personel alım ilanlarına belirli şartları sağlayan adaylar başvuru yapabiliyor. 

Bu başvuru şartları her kadro ve kurum ilanı için ortak şartlardır. Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan duyurular ile adaylara duyurulan TYP personel alım ilanları için belirlenen o koşullar şunlar;  Türk vatandaşı olmak, Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

TYP PERSONELLERİNE KADRO MÜJDESİ GELİR Mİ?

Toplum yararına program kapsamında yayımlanan personel alım ilanlarında mağduriyet oluşturan en önemli koşul çalışma süreci. Çünkü TYP kapsamında çalışan personeller işe 6 ay veya 9 aylık süreçlerle alınıyorlar. Belirli süre çalışan işçiler sözleşme süresinin sona ermesi ile işten çıkarılıyorlar.

Bu kısa süreli çalışmalar ise adaylarda çok sayıda mağduriyete neden oluyor. Bu işçiler belirli bir gün sayısını tamamlayamadıklarından dolayı işsizlik maaşı hakkından yararlanamıyorlar. İşçiler ayrıca kıdem tazminatı da alamıyorlar. Bunun yanında işçiler en çok ekonomik alanlarda zorluk çekiyorlar.  Zira yılın sadece bir bölümü çalışan işçiler geiye kalan bölümde giderleri karşılayamadıkları için büyük sıkıntılar çekiyorlar. 

TYP işçişleri bu sıkıntıların giderilmesi adına taleplerini sürekli dile getiriyorlar. Bu konuda muhalefet partleri de soru önergeleri ve kanun teklifleri ile TYP çalışanlarına kadro düzenlemesi talep etmişlerdi. Ancak hükümetin bu konuda açıkladığı bir çalışması bulunmuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir