Kamu Haberleri

Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) Personelleri İçin Kanun Teklifi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından TBMM’ye sunulan bir kanun teklifi ile Yardımcısı Hizmetler Sınıfının kaldırılması talep edildi. Kanun Teklifi sınıfta bulunan personellerin ise Genel İdare sınıfına geçirilmesini kapsıyor.

YHS’NİN KALDIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 657 Devlet Memuru Kanundan, Yardımcı Hizmet Sınıfının kaldırılması konusunu Meclis Gündemine taşıdı. Halen kamuda 110 bin civarı YHS personeli bulunuyor. Bulundukları sınıf itibariyle maaş, emeklilik ve özlük hakları gibi konularda mağduriyetler yaşayan YHS personellerinin Genel İdare sınıfına geçirilmesinin istendiği kanun teklifinde şu açıklama yer aldı.

“YHS bünyesindeki personel ise fiiliyatta “masa başı” görev diye tabir edilen işlerde çalışmaktadır. Bu nedenle kamuda YHS sınıfına ihtiyaç kalmamıştır. Kaldı ki, kamu kurumlarına uzun yıllardır KPSS ile merkezi yerleştirmede YHS bünyesindeki kadrolara atama yapılmamaktadır. YHS kapsamındaki unvan kadrolarına yapılan atamalar engelli, eski hükümlü, şehit yakını ve gazi ile korunmaya muhtaç çocuk olarak yetişenlerin YHS kapsamındaki kadrolara atamaları söz konusudur. Bu kapsamdaki YHS bünyesindeki kadrolara istihdamın 657 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin (D) fıkrasında ifade edilen işçi kadrosu üzerinden yapılması mümkündür”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir